Strona główna » Blog » Skład preparatów kolagenowych

Skład preparatów kolagenowych

Skład preparatów kolagenowych

Preparaty kolagenowe wykorzystywane są lat w wielu dziedzinach medycyny. Ich zastosowanie w zabiegach estetycznych również znajduje uznanie wśród coraz szerszego grona specjalistów. Gotowe preparaty w formie iniekcji do mezoterapii, mogą stanowić wygodne narzędzie dla lekarza i pacjenta, znacznie skracając czas przygotowania i trwania zabiegu. W jaki sposób działają te preparaty, gdzie mogą być stosowane, jaki jest ich skład? Sprawdź, jak wygląda mezoterapia nowoczesnymi produktami z kolagenem i dlaczego jej popularność stale rośnie.

Spis treści
Wykorzystanie w medycynie estetycznej
Skład produktów
Substancje pomocnicze

Preparaty kolagenowe w medycynie estetycznej – wybór optymalnego składu

Współczesne preparaty kolagenowe nie stanowią wyłącznie jednej z wielu dostępnych na rynku medycznym form wsparcia terapii bólu i czy rekonwalescencji po przebytych urazach. Właściwie skomponowany skład produktów, pozwala na ich rozmaite wykorzystanie, również na mniej znanych polach. Choć na przestrzeni ostatnich lat, zastosowanie kolagenu typu I było znane głównie lekarzom-specjalistom ortopedii czy reumatologii, którzy wykorzystywali je dla pobudzania procesów regeneracji w układzie mięśniowo-szkieletowym, obecnie patrzy się na wysokiej klasy kolagenowe wyroby medyczne znacznie szerzej. To właśnie ta zdolność kolagenu do pobudzania regeneracji tkanek (zwłaszcza w połączeniu z odpowiednio dobranymi substancjami pomocniczymi), jest z powodzeniem wykorzystywana w mezoterapii, będącej jednym z bardziej popularnych w ostatnim czasie zabiegów medycyny estetycznej. Ta małoinwazyjna procedura, przeprowadzona w prawidłowy sposób, w profesjonalnym gabinecie lekarskim, może wspierać nie tylko regenerację skóry, ale również wspomóc modelowanie sylwetki, zminimalizować widoczność blizn czy rozstępów, a także odzyskanie zdrowych i mocnych włosów.

Wsparcie w naturalnych procesach regeneracyjnych – kolagen w zestawieniu z substancjami pomocniczymi

Wykorzystywany w preparatach GUNA tropokolagen typu I, jest w pełni naturalny, najbardziej zbliżony do tego, produkowanego przez organizm ludzki. Procesy regeneracyjne, które zachodzą w organizmie dzięki iniekcyjnemu podaniu tropokolagenu wraz towarzyszącymi mu substancjami pomocniczymi, mogą mieć istotny wpływ na poprawę struktury włókien kolagenowych oraz pobudzić produkcję nowych. Substancje takie jak kwas cytrynowy czy glukonian magnezu, indukują wytwarzanie większej ilości cząsteczek energii, niezbędnej do przeprowadzania tych procesów. Ma to miejsce zarówno w skórze jak i tkance podskórnej. Procesy regeneracji zachodzące w organizmie, pobudzone podaniem preparatu z kolagenem, są silniejsze niż naturalne procesy jego biodegradacji pod wpływem czynników zewnętrznych czy upływającego czasu, dlatego skóra ma szansę odzyskać dawny, młody wygląd i sprężystość. Dzięki takiemu zabiegowi, może być ona lepiej odżywiona i zagęszczona. Kolagen podany w iniekcji może również wpływać na rozmieszczenie tkanki podskórnej oraz prawidłowe napięcie mięśni. Dotyczy to zarówno mięśni mimicznych w obrębie twarzy, jak i mięśnia szerokiego szyi czy żwaczy.

Zastosowanie iniekcji

W związku z powszechnym występowaniem kolagenu w organizmie, a także – znanym specjalistom medycyny estetycznej – mechanizmem działania mezoterapii na różne strefy ciała, uzasadnienie dla zastosowania tropokolagenu w iniekcjach jest więc niepodważalne. Wystarczy dobrać odpowiednio skomponowany preparat, który obok tropokolagenu zawierać będzie także substancje pobudzające regenerację, przeciwdziałające nadmiernemu napięciu mięśni czy procesom starzenia się na poziomie komórkowym. Iniekcje mogą obejmować między innymi obszar twarzy, redukując różnego rodzaju niedoskonałości, takie jak kurze łapki, lwia zmarszczka czy inne zmarszczki mimiczne. W tej strefie, mezoterapia sprawdza się także przy niwelowaniu podwójnego podbródka, tak zwanych chomików czy nadmiernego napięcia mięśnia platysma, wpływających negatywnie na wygląd owalu twarzy. Preparaty zawierające tropokolagen w medycynie estetycznej stosowane są również w obrębie skóry głowy, mogąc wpływać na zatrzymanie wypadania włosów. Pomogą również poradzić sobie z niedoskonałościami sylwetki oraz poprawić stan skóry w problematycznych dla pacjentki strefach.

Mezoterapia igłowa

Jaki jest skład preparatów kolagenowych?

Nowoczesne preparaty kolagenowe są fabrycznie gotowe do iniekcji, bez konieczności przygotowywania ich bezpośrednio przed użyciem, co pozytywnie wpływa nie tylko na ich bezpieczeństwo, ale również skraca czas trwania zabiegu. Włoska firma farmaceutyczna Guna stworzyła linię wyrobów medycznych zamkniętych w sterylnych fiolkach o prostym, funkcjonalnym składzie. To Collagen Medical Device, które obok tropokolagenu typu I, zawierają również substancje pomocnicze, wspierające jego działanie i przyspieszające widoczność pierwszych efektów zabiegu. Naturalny kolagen wspomaga procesy regeneracji, poprawiające jakość włókien, a wraz z innymi substancjami, może również podnieść wydajność fizycznych procesów metabolicznych, zachodzących w obszarach iniekcji.

Bazowa substancja aktywna – naturalny tropokolagen – wsparciem dla tkanek

Tropokolagen typu I stanowi podstawę dojrzałego kolagenu. Jest wydzielany przez fibroblasty do macierzy zewnątrzkomórkowej w procesie neosyntezy kolagenu. Podanie go w towarzystwie glukonianu magnezu czy kwasu cytrynowego w postaci iniekcji w miejsca, gdzie struktura biorusztowania jest naruszona albo osłabiona, sprzyja procesowi naturalnej regeneracji. Wstrzyknięty pod skórę preparat, pozwala na przywrócenie równowagi pomiędzy procesami degradacyjnymi a regeneracyjnymi, odtwarzając biorusztowanie, co w rezultacie może spowolnić postępujące procesy starzenia się. Struktura skóry oraz tkanek podskórnych, dzięki regularnej terapii kolagenowej, może ulec widocznej poprawie.

Substancje pomocnicze o szerokich właściwościach

Wśród substancji, jakie można spotkać w preparatach kolagenowych, na szczególną uwagę zasługuje glukonian magnezu, występujący w jednym z preparatów, dedykowanych do zabiegów mezoterapii w medycynie estetycznej. Odgrywa on ważną rolę w procesach dojrzewania kolagenu. Kwas askorbinowy, czyli witamina C, jest z kolei naturalnym przeciwutleniaczem, wpływającym również na proces dojrzewania włókien kolagenowych. Pakiet witamin z grupy B, będący także w składzie niektórych preparatów GUNA, to kofaktory cyklu Krebsa w komórkach organizmu. Podobnie jak kwas cytrynowy, wspierają one produkcję ATP, a zatem mogą indukować dostarczanie energii niezbędnej do neosyntezy kolagenu i wbudowywanie go w struktury biorusztowań. Bioflawonoidy – hiperycyna, kwercetyna i rutozyd, mają udowodnione działanie antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie oraz wyrównujące nieprawidłowe napięcie mięśniowe, więc ich obecność w preparatach zdecydowanie podnosi skuteczność zabiegów.

Substancja gotowa do iniekcji – komfort pacjenta i lekarza

Preparaty GUNA MD-Matrix, MD-Tissue oraz MD-Muscle są wyrobami medycznymi klasy III, spełniającymi najbardziej restrykcyjne normy zgodności. Ich stały, standaryzowany skład, zamknięty w sterylnych fiolkach, gotowych do wykonania iniekcji, pozwala na zmniejszenie ryzyka ich stosowania prawie do zera oraz uzyskanie powtarzalnych, spodziewanych efektów. Wybór odpowiedniego preparatu z linii Collagen Medical Devices, zawierającego naturalne substancje pomocnicze do konkretnych wskazań, pozwala na stworzenie programu zabiegowego, indywidualnie dopasowanego do potrzeb pacjentki.

Nowoczesne preparaty na bazie kolagenu cechują się naturalnym składem, który ma istotne znaczenie w terapii kolagenowej, a dodatkowo są wspierane przez zróżnicowane substancje pomocnicze. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą produktów, w których składzie znajduje się naturalny tropokolagen typu I.