Strona główna » Blog » Kuracja kolagenowa na włosy

Kuracja kolagenowa na włosy

kolagen włosy

Kuracja kolagenowa na włosy jest nowym podejściem w dziedzinie medycyny estetycznej w zakresie problemów z wypadaniem włosów, a także osłabieniem czy uszkodzeniem ich struktury. Bazuje na właściwościach tropokolagenu, który podany – wraz z naturalnymi substancjami pomocniczymi – w miejscu występowania problemu może wspierać odbudowę struktury tkanek oraz ich odżywienie. To w prosty sposób prowadzi do poprawy stanu skóry, a także zminimalizowania objawu wypadania włosów.

Kuracja kolagenowa na włosy – walka ze źródłem problemu

W jaki sposób kuracja kolagenowa może wpływać na poprawę stanu włosów? Jak działa kolagen w postaci iniekcji? Kuracja ta bazuje na zastosowaniu najmniejszych cząsteczek kolagenu – tropokolagenu typu I, bezpośrednio tam, gdzie konieczna jest regeneracja struktur skóry. Wspomaga on odbudowę biorusztowania jej macierzy zewnątrzkomórkowej, pobudza namnażanie fibroblastów, czyli proliferację, a także ich migrację w rejony najbardziej wymagające działania. To wszystko wpływa na poprawę stanu skóry, jej regenerację, lepsze odżywienie oraz wsparcie procesów energetycznych w komórkach, co powoduje również zahamowanie utraty włosów, ich lepszy porost oraz właściwe odżywienie mieszków włosowych, poprawiające ich kondycję.

Technika wykonywania zabiegów

Technika podawania najmniejszych cząsteczek kolagenu typu I w postaci iniekcji, pozwala na dostarczanie kolagenu bezpośrednio do miejsca, w którym jest on potrzebny. Iniekcje powinno poprzedzić staranne zdezynfekowanie skóry. Sam zabieg wykonywany jest techniką mikrogrudki, z wykorzystaniem najcieńszych igieł do mezoterapii o długości 4 mm, co ma wpływa na znaczne ograniczenie bolesności zabiegu. W przypadku gotowych preparatów Collagen Medical Devices włoskiej firmy GUNA, warto połączyć w jednej strzykawce w proporcjach 1:1 produkty MD-MATRIX i MD-TISSUE. Mają one uzupełniający siebie nawzajem skład, wspierający odbudowę struktury skóry i tkanek.

Plan terapii - częstotliwość wykonywania zabiegów

Stosowanie kolagenu na włosy nie może być jednorazowe. Tylko regularne zabiegi, zgodnie z zaleceniami lekarza, mają szansę dać wymierne efekty. Kolejne ostrzykiwania powinny następować po sobie w odstępie 1-2 tygodni, w serii po 4-10 zabiegów. Następnie zalecane jest jednorazowe wykonywanie tak zwanych zabiegów „przypominających”, po 2-3 miesiącach, a później co 6-12 miesięcy. Ma to znaczenie w szczególności w przypadku przewlekłych przyczyn utraty włosów. W każdej sytuacji zalecane są również konsultacje dietetyczne, które mogą pomóc w poprawie stanu skóry i włosów, dzięki modyfikacjom diety czy optymalnej suplementacji.

kolagen_na_włosy

Wskazania do terapii

Wśród wskazań do przeprowadzenia zabiegów mezoterapii kolagenem na skórze głowy, znajdują się przede wszystkim: wypadanie włosów, ich znaczne osłabienie oraz łamliwość. Mogą to być sytuacje spowodowane jednorazowym czynnikiem, na przykład niewłaściwą dietą, chorobą czy ciążą, ale także czynnikami przewlekłymi. Dostosowanie sposobu prowadzenia terapii, ilości zabiegów i ewentualnej częstotliwości ich powtarzania jest kluczowe w jej skuteczności. O doborze właściwego protokołu decyduje lekarz po indywidualnej konsultacji z pacjentem.

Czy istnieją przeciwwskazania do terapii?

Opisywany rodzaj terapii kolagenem jest bezpieczny, nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych oraz działań niepożądanych. Mimo to, należy kierować się standardowymi przeciwwskazaniami, które dotyczą każdego zabiegu mezoterapii. Są nimi przede wszystkim alergie i uczulenia na którykolwiek ze składników preparatu, ciąża, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych czy miesiączka. Zastrzyki z gotowych, sterylnie przygotowanych preparatów GUNA Collagen Medical Devices – MD-MATRIX i MD-TISSUE można stosować w niemal wszystkich typach problemów łysienia, z wyłączeniem tych obejmujących aktywny stan zapalny skóry oraz łysienia androgenowego.

 
 

Czy kuracja kolagenowa na włosy jest skuteczna?

Profesjonalna kuracja kolagenowa na włosy w postaci iniekcji, a nie powierzchniowe stosowanie preparatów z kolagenem, ma szanse pozytywnie wpłynąć na stan skóry głowy oraz włosów, dzięki bezpośredniemu działanie dokładnie tam, gdzie pojawia się problem ze skórą. Podany kolagen, wraz substancjami pomocniczymi, może wspierać ją w odbudowie i odżywieniu. A to właśnie regeneracja tkanek sprawia, że wypadanie włosów może zostać zahamowane, a z czasem stan włosów oraz ich wzrost ulec zauważalnej gołym okiem poprawie.

Naturalny skład preparatów zbliżony do kolagenu ludzkiego

Faktem świadczącym o jakości terapii kolagenowej jest naturalny skład substancji. Kwas askorbinowy i cytrynowy, witaminy z grupy B oraz glukonian magnezu są substancjami aktywnymi, biorącymi udział w procesach metabolizmu na poziomie komórkowym, a także dojrzewaniu kolagenu. Mogą zatem w znaczący sposób przyczynić się do poprawy funkcjonowania warstw skóry, również tych odpowiedzialnych za wzrost włosów.

Niska inwazyjność i odczuwalny wpływ na stan skóry

Iniekcje kolagenowe są bezpieczne oraz dają stosunkowo szybki odczuwalny wpływ na poprawę stanu skóry. Zgodnie z obserwacjami lekarzy i pacjentów, stosujących tę terapię, już po 2-3 tygodniach od pierwszego zabiegu można zaobserwować zahamowanie utraty włosów. Przy regularnym stosowaniu terapii zgodnie z zaleceniami, nowe włosy, tzw. „baby hair”, stają się widoczne po około 2-3 miesiącach od rozpoczęcia cyklu mezoterapii. Może przyczynić się ona do produkcji lepszej jakości włosów, zwiększenia ich ilości w fazie wzrostu, a także zahamowania procesu wypadania. Oczywiście terapia nie jest w stanie zmienić genetycznych predyspozycji w kwestii owłosienia skóry głowy.

Kuracja kolagenowa na włosy, czyli nowoczesne wykorzystanie kolagenu

Nie ulega wątpliwości, że zastosowanie kolagenu w celach terapeutycznych mało komu kojarzy się z kuracją kolagenową na włosy. Częściej wymieniane są zastosowania w leczeniu bólu, wsparciu w rekonwalescencji po urazach czy chorobach narządów ruchu. Wykorzystanie kolagenu, by wspomóc stan skóry głowy i włosów to innowacyjne podejście, wynikające ze znajomości możliwości oraz mechanizmu działania tropokolagenu pochodzenia wieprzowego, czyli najmniejszej i najłatwiej przyswajalnej cząsteczki kolagenu typu I.

Skąd pomysł na kurację skóry głowy?

Iniekcje gotowymi preparatami zawierającymi tropokolagen, a także substancje wspierające jego działanie oraz odżywiające tkanki, wspomagają procesy odbudowy struktur skóry. Warto zauważyć, że większość problemów ze stanem włosów oraz ich wypadaniem, wynika również ze złego stanu skóry, niedostatecznego odżywienia mieszków włosowych lub ich chorób. Dlatego też uzasadnione jest zastosowanie tropokolagenu w tym obszarze. Gotowy preparat w sterylnych fiolkach, jest wyrobem medycznym klasy III. Łatwe zastosowanie, zwiększa jego bezpieczeństwo, dlatego warto sięgać po produkty z ugruntowanym miejscem na rynku substancji do zabiegów medycyny estetycznej.

Medycyna estetyczna stale się rozwija, a nowe zastosowania z pozoru dobrze znanych substancji potrafią zaskoczyć. Wsparcie zwalczania problemów skórnych oraz ich skutków od dawna jest bardzo istotne w zabiegach medycznych. Sięgnięcie po nowe możliwości w terapii włosów oraz skóry głowy, daje szansę na poradzenie sobie z wieloma problemami w sposób stosunkowo prosty i zgodny z naturą, co może przekonać wielu pacjentów, zainteresowanych małoinwazyjnymi działaniami w zakresie swojego organizmu. Zachęcamy do wypróbowania tej bezpiecznej metody terapeutycznej oraz zapraszamy do kontaktu, w przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań.