Strona główna » Kolagen w stomatologii

Kolagen w stomatologii

Regeneracja skóry

Choroby przyzębia

Modelowanie sylwetki

Rany po zabiegach 

Ból stawów skroniowych

Kolagen w stomatologii znajduje zastosowanie stosunkowo od niedawna, mimo, że innym dziedzinom medycyny jest on znany od wielu lat. Dzięki prowadzonym badaniom naukowym, odkrywane są nowe możliwości zastosowań tego białka. Wyjątkowe działanie kolagenu, opierające się na jego właściwościach – przede wszystkim zdolności do regeneracji tkanek organizmu – daje ogromne możliwości jego szerokiego zastosowania w różnych dziedzinach medycyny, w tym również stomatologii.

LICZNE ZASTOSOWANIA DLA KOLAGENU W STOMATOLOGII

Kolagen w stomatologii może być stosowany w wielu obszarach i schorzeniach. Układ ruchowy narządu żucia, stanowi złożoną jednostkę morfologiczno‍‑czynnościową, która składa się nie tylko z zębów, ale również z ich aparatu więzadłowego, stawów skroniowo‍‑żuchwowych oraz więzadeł i mięśni, a kolagen stanowi podstawę budowy wszystkich tych struktur. Iniekcje kolagenu wspomagają regenerację włókien kolagenowych bezpośrednio w miejscu uszkodzenia struktur, leżących w obszarze zainteresowania stomatologii.

Innowacyjne i bezpieczne preparaty z bogatym składem

Linia produktów COLLAGEN MEDICAL DEVICES włoskiej firmy farmaceutycznej GUNA, to wyroby medyczne klasy III, poddawane najbardziej restrykcyjnym procedurom oceny zgodności. Zawierają jedyny dostępny na polskim rynku tropokolagen typu I pochodzenia wieprzowego, do stosowania w różnych dziedzinach medycyny. Kolagen wieprzowy, w postaci tropokolagenu typu I, jest bezpieczny w stosowaniu u ludzi, ponieważ jest on najbardziej zbliżony – w składzie procentowym budujących go aminokwasów – do kolagenu ludzkiego, ma bardzo niską immunogenność, a jako biomateriał, ma zastosowanie w medycynie regeneracyjnej i inżynierii tkankowej od wielu lat. Wykorzystuje się go m.in. w produkcji biorusztowań, implantów, błon, w celu regeneracji tkanek i kości oraz zamykania połączeń ustno-zatokowych po usunięciu zęba. Znajduje również zastosowanie w systemach dostarczania leków (DDS).

Poza kolagenem, w składzie preparatów znajdują się również substancje pomocnicze, takie jak witaminy, minerały i bioflawonoidy.

Sprawdzony przez wielu lekarzy

Produkty GUNA COLLAGEN MEDICAL DEVICES są od 10 lat z powodzeniem stosowane w leczeniu bólu w układzie narządów ruchu – stawów, więzadeł, powięzi, ścięgien, torebek stawowych – wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z uszkodzeniem włókien kolagenowych tkanki łącznej włóknistej.

Lekarz otrzymuje preparat w postaci sterylnych fiolek, gotowych do iniekcji, bez potrzeby rozrabiania go z wodą, co znacznie ułatwia i skraca procedurę podania, a przede wszystkim, minimalizuje ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań w trakcie lub po zabiegu.

Preparaty CMDs przeznaczone są zarówno do regeneracji i odbudowy tkanek w chorobach przyzębia i ranach po zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej, jak również do odbudowy struktury przestrzennej i przywracania właściwego napięcia mięśni.

JAK DZIAŁA KOLAGEN W STOMATOLOGII?

Mechanizm działania tropokolagenu typu I, polega na natychmiastowej odbudowie włókien kolagenowych skóry i tkanki podskórnej, bez konieczności oczekiwania na pobudzenie mechanizmu neosyntezy kolagenu przez fibroblasty. Ten proces zostaje zapoczątkowany właśnie przez natychmiastową odbudowę biorusztowania – fibroblasty, po odzyskaniu połączenia z macierzą zewnątrzkomórkową, zaczynają produkować własny tropokolagen typu I, z którego powstają włókna kolagenowe. Dodatkowo, występujące w preparatach CMDs substancje pomocnicze, w postaci witamin i bioflawonoidów, mogą przyspieszać metabolizm komórkowy, przyczyniając się do jeszcze efektywniejszego procesu regeneracji tkanek. Zastosowanie preparatów CMDs może pobudzać dodatkowo proliferację, czyli namnażanie fibroblastów oraz ich migrację w rejony uszkodzonej tkanki, co ma istotne znaczenie w procesie gojenia ran.

Preparaty CMDs przeznaczone są zarówno do regeneracji i odbudowy tkanek w chorobach przyzębia i ranach po zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej, jak również do odbudowy struktury przestrzennej i przywracania właściwego napięcia mięśni.

Skuteczność potwierdzona badaniami

Wyniki badania in vitro wpływu MD-Tissue na tenocyty (fibroblasty ścięgien) wskazują, że CMDs wpływają na naprawę struktur zbudowanych z tkanki łącznej włóknistej poprzez bezpośredni udział w odtwarzaniu biorusztowania włókien kolagenowych, indukowanie proliferacji, a następnie migracji fibroblastów do miejsca uszkodzenia, stymulację syntezy, wydzielanie i dojrzewanie kolagenu typu I (COL-I) oraz zahamowanie syntezy metaloproteinazy typu I MMP I, która rozkłada kolagen, poprzez indukcję syntezy inhibitora metaloproteinazy TIMP-1.

Mechanizm zachodzący w fibroblastach

Biorusztowanie łączy się z fibroblastami za pomocą integryn w błonie komórkowej fibroblastu. Impuls biologiczny przekazywany jest do komórki fibroblastu, następnie jest przetwarzany na sygnał biologiczny dla jądra komórkowego do syntezy nowego kolagenu oraz indukuje produkcję czynników wzrostu, potrzebnych do neosyntezy kolagenu. Nowy kolagen, w postaci tropokolagenu typu I, jest wydzielany do macierzy zewnątrzkomórkowej. Cząsteczki łączą się samoistnie we włókna kolagenu i uzupełniają biorusztowanie.

Następuje regeneracja uszkodzonej struktury anatomicznej, zbudowanej z tkanki łącznej. Jest to jednoznaczne z zahamowaniem pobudzenia receptorów bólu w tych strukturach, czyli ustąpieniem bólu.

Preparaty kolagenowe GUNA COLLAGEN MEDICAL DEVICES mogą być bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia wielu problemów w różnych dziedzinach stomatologii.